'Uyurken Kilo Vermek!' - Kim İstemez Ki?

Sağlıklı ve ince olmak istiyorsanız ‘’doğru uyku’’ bunu sağlayabilir.

İyi haber: Bu bir rüya değil. Çünkü vücudumuz geceleri gerçekten yağ yakıyor. Bu sebeple uyurken kilo vermek bir ütopya değil.

BEDENİMİZİN BİYORİTMİ ÇOK ÖNEMLİDİR

Ama tabi ki gereksiz ve istenmeyen kiloları sadece uyuyarak yakmak mümkün değildir. Bu yüzden öncelikle beslenmenizi düzenlemeniz şart. Gün içinde midenizi her türlü yiyecekle doldurup, uyuyarak zayıflamayı beklemek yalnızca dilek tutmaktan ibaret olacaktır.

Fakat biyoritminizi dikkate alırsanız ve buna göre beslenirseniz ideal kilonuzu elde etmek için uyurken bile kilo verebilirsiniz.

Sağlıklı uyku sayesinde ince kalabilirsiniz

Uyku pasif bir zaman değil hatta oldukça aktif bir süreçtir. Ertesi güne yeni enerji kazanmak için geceleri uyuyarak dinlenirken vücudumuz çalışır. Hücreler temizlenir, onarılır,  yeni hücreler oluşturulur, toksinler süzülür, temizlenir, bedenden uzaklaştırılır ve lenf akışı teşvik edilir. Böylece doku sıkılaştırılır. Tüm bunlar için vücudun doğal olarak enerjiye ihtiyacı vardır. 

Kaliteli bir uykudayken beden, bu enerjiyi tamamen mevcut yağlarından bizim için kullanmaktadır. Ancak vücudumuzun kendini bu görevlere gerçekten adayabilmesi için midenin boş olması çok önemlidir. Bu sebeple geç saatlerde yemek yememelisiniz ve 6-8 saat kaliteli uyumalısınız.

Aynı derecede önemli bir diğer konu da sindirim sistemidir. Geç saatlerde yiyecek tüketmeyerek sindirim sisteminin dinlendirilmesi gerekiyor. Uykuda bedeniniz kendini onarırken ayrıca besinleri sindirmek ve işlemekle meşgul olmamalıdır. Yani bağırsaklar ne kadar boşsa ve sindirecek bir gıda taşımıyorsa işte ancak o zaman uykuda yağ yakımı optimal olacaktır. Aynı zamanda bu durumda vücudumuzun temizleme süreci tam hızda çalışabilir ve uyurken zayıflayabiliriz. 

Bu olumlu etkiyi kendi yaşam tarzınızla destekleyebilirsiniz. Bedeninizin biyoritmi olan kendi iç saatinize dikkat ederseniz incelmek çok daha kolay olacaktır.

‘’Biyolojik saat’’, ‘’biyoritim’’ ve ‘’sirkadiyen ritim’’ son zamanlarda sıkça duyduğumuz terimler olsa da ben 2002 yılında yayınladığım ‘’Akupuntur Tamamlayıcı Tıp’’ ve 2003 yılında yayınladığım “Hayatı Keşfet” kitaplarımda bedenin saat saat ve hangi ritim ile çalıştığını yazmıştım. “Hayatı Keşfet” kitabımda özellikle de akşam yemeğinden feragat etmenin ne kadar sağlıklı olduğundan bahsetmiştim.

İnsülin-gıda kombinasyonu ile kilo verin

Biyoritim ve uyku sırasında olası yağ yakımı arasındaki ilişki çok tartışılmış ve artık bunun son derece doğru olduğu kabul edilmiştir. 

Beslenme ve spor bilimcileri, yeterli uyku ve günlük egzersizle birlikte kilo vermede istenen başarıya yol açabilecek insülin-gıda kombinasyonuna atıfta bulunmaktadır.

İnsülin, yağı depolayan ve yağ yakımını kontrol edebilen bir hormondur. Çünkü insülin, besinleri enerji üretmek için kullanmak üzere hücrelere taşımaktan sorumludur. Bir hücre yeterli besini emdiğinde kalan tüm besinler başlangıçta kanda kalır. Sonrasında pankreas tekrar miktarın üç katına kadar insülin üretmeye başlar.

Ancak hücrelerimizin artık insüline ihtiyacı olmadığından mevcut olan insülin vücut tarafından yağ dokusunda biriktirilir. Bu durum obeziteye ve hatta şeker hastalığı dediğimiz diyabete  yol açabilir. Bu nedenle pankreasın sürekli insülin salgılaması önlenmelidir.  

İnsülin-gıda kombinasyonu, vücuda ihtiyaç duyduğu her an doğru enerjiyi sağlamayı mümkün kılmalıdır. Enerji gündüzleri karbonhidratlardan,  geceleri yağlardan sağlanmalıdır. Bu şekilde vücut mümkün olan en iyi şekilde hareket ederek geceleri yağ yakmanızı yani uyurken kilo vermenizi sağlar.

Doğru zamanda beslenmek ve egzersiz yapmak inceltir

İnsülin-gıda kombinasyonunun başarısı için günün hangi saatinde hangi yiyeceklerin uygun olduğuna bağlı kalmak önemlidir. 

En az beş saat aralıklarla günde üç öğün, sabit öğün olarak varsayılır. Öğün aralarında küçük atıştırmalıklara izin verilmez. Çünkü pankreas, atıştırmalıklarla tekrar çalışmak zorunda kalır. Bu durum ana öğünler arasındaki insülin seviyesinin de uygun şekilde düşmeyeceği anlamına gelir. Arada acıkırsanız yeşil çay tüketebilirsini. Çünkü yeşil çay, iştah kontrolünde fayda sağlar.

Yumurta, zeytin, tam tahıllar ile cömert bir kahvaltı yapmak ve kahvaltının vücudumuzun gün içinde enerji sağlamak için kullanabileceği yeterli karbonhidratları bulundurduğundan emin olmak önemlidir. Öğle yemeğinde karbonhidrat, yağ ve protein kombinasyonu önerilir. Akşam ise balık, salata ve çiğ sebzeler idealdir. Akşamları patates, makarna, pirinç, işlenmiş gıda ve çok fazla karbonhidrat içeren her yiyecek insülin salınımını uyardığından kesinlikle tüketilmemelidir.

Ayrıca egzersiz zayıflamada çok önemli bir rol oynar. Spor ve düzenli egzersizin düzenli yapılması önemlidir. Sabahları dayanıklılık sporları idealdir ve akşamları ise kas geliştiren egzersizler yapılmalıdır.

Sağlıklı olmak ve incelmek istiyorsanız size ayrıca bazı tavsiyelerim olacak. Bu tavsiyelere rağmen istediğiniz sonuca varamıyorsanız işte en geç o zaman kliniğimize başvurmalısınız.

Amaç her zaman yaşam tarzınızı sağlıklı bir diyetle ve daha fazla egzersizle birlikte kalıcı olarak değiştirmek olmalı.  Hedefe ulaşmak için disiplinli olmalısınız.

Aç değilseniz yemek yemeyin

Yemek yemek genellikle açlıkla değil, zamanla kontrol edilir. Çoğu kişi saat tam 12'de masaya - aç olsun ya da olmasın – sadece muhteşem bir yemek için oturur. Zayıf kalmak istiyorsanız vücudunuzun sinyallerini dinlemeli ve yalnızca gerçekten acıktığınızda yemelisiniz.

Yavaş yiyin ve lokmalarınızı iyi çiğneyin

Açlık sizi ele geçirdiğinde yemeğe oturursanız yavaş yemekte zorlanırsınız. Nefes kesici bir hızda büyük bir lokmayı ağzınıza attığınızda ve iyice çiğnemeden yuttuğunuzda sindirim sisteminin yükü artar. Bu durum uzun vadede ciddi sonuçlar doğurabilir.

Aceleyle yemek yiyip yutmak yerine yavaş yemek yenmelidir.  Her lokma iyice çiğnenmeli ve yemek sırasında küçük molalar verilmelidir. Yeterince yemek yemiş olsanız bile kendinizi tok hissetmeniz biraz zaman alacaktır.

Su, maden suyu ve bitki çayları için

Su, maden suyu ve bitki çaylarını çok tükettiğinizde mide her zaman dolu olacağından açlık hissetmezsiniz. Yemeklerden yarım saat önce bir bardak su veya maden suyu içmeniz sizi doyurur.  Hacim artışından dolayı mide duvarları gerilir, tokluk hissi oluşur, böylece daha az yemek yersiniz.

Egzersiz en iyi yağ yakıcıdır

Düzenli fiziksel egzersiz enerji harcanmasını artırır ve yağ yakımnı sağlar. Diğer bir avantajı ise kas kütlesini artırmasıdır.

Kas kütlesindeki artış aynı zamanda bazal metabolizma hızının artmasını sağlar. Yağın aksine kaslar kullanılmadıklarında bile enerji harcarlar. Sporun etkili olması için en az 30 dakika ve mümkünse haftada üç kez yapılması gerekir. 

Doğru şekilde içecek tüketin

Yemek yemeyi sevenler, enerji içermeyen veya düşük enerjili içecekler tüketmeye dikkat etmelidir. Kalori söz konusu olduğunda bir bardak meyve suyu veya limonata hafife alınmamalıdır. Her zamanki yemeğinizle birlikte yarım litre meyve suyu içerseniz kolayca kilo alırsınız.

Alkollü içecekler de ölçülü tüketilmelidir. 1 gram alkol, 7 kilokalori enerji içeriğine sahiptir. Yağlarla karşılaştırıldığında 1 gram yağ 9 kilokalori enerji sağlar.

Uykusuzluk şişmanlatır

Uyku bedenin kendini yenilediği bir zaman dilimidir. Aç karınla uyumak, kaliteli uyumanızı sağlar.

Beslenmede katı yasaklar koymayın

Özellikle yemek söz konusu olduğunda yasaklanan her şeyin özel bir çekiciliği vardır. İşlenmiş rafine karbonhidratlardan uzak kalın. Günlük hayatınızdan çikolatayı, pastayı, bisküviyi, alkollü ve şekerli içecekleri tamamen çıkarın.  Fakat bu gıdaları hayatınızdan tamamen çıkarıp, bir kez tükettiğinizde kendinizi durduramıyorsanız bunu önlemek için ara sıra tadımlık tüketebilirsiniz.

Tatlı isteğine karşı vanilya kokusu

Vanilyanın tatlı kokusu, şekerli yiyeceklere karşı koymaya yardımcı olur. Vanilya kokulu yağ veya vanilya kokulu bir mum şekere karşı dayanıklılığı artırabilir ve tatlı isteğine karşı koymaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda tarçın da tatlı isteğini önleyen faydalı bir baharattır. Kan şekerini ve kan yağ seviyelerini düşürebilir.

Acı biber sizi heyecanlandırır

Acı biber, keskin tat veren kapsaisin içerir. Vücutta enerji harcamasını artırır ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sebze ve meyveler menüde olmazsa olmazdır

Kilo vermek ve verdiğiniz kiloları korumak istiyorsanız menüde bolca mevsim sebze ve meyvesi olmalıdır. Taze sebzeler birçok vitamin, minarel, esansiyel maddeler, provitamin ve ikincil bitki maddeleri içerir. Çoğu sebze ve meyve esas olarak sudan oluşur ve bu nedenle düşük enerji içeriğine sahiptir. 

Lifli gıdalar tok tutar

Bol lifli gıda tüketmek, sizi uzun süre tok tutar. Çok miktarda suyu bağlayabilirler, şişerler ve bu nedenle doymuş hissedersiniz. Bir çorba kaşığı tahıl kepeği ile yoğurt karıştırmak daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. 

Önemli not: Çok fazla lif tüketirseniz bol sıvı almalısınız, aksi takdirde sindirim sorunları kaçınılmaz olur.

Bu kadar tavsiyeye rağmen sonuç almıyorsanız işte o zaman vakit kaybetmeden regülasyon tıbbı, nöralterapi ile birlikte beslenme danışmanlığı veren bir kliniğe başvurma vakti gelmiştir.

Konu hakkında daha kapsamlı bilgi almak için Hayatı Keşfet”, “100 Yıl Yaşamak Mümkün”, “Güzel, Mutlu ve Sağlıklı Holistik Beslenmeyi Keşfet”,Nöralterapi – Başka Bir Tedvai Mümkün kitaplarımdan faydalanabilirsiniz.