Stresi Yenmek Aslında Çok Kolay!

Her iş adamının, her çalışanın baş belası olan stresi yenmek aslında çok kolay. Üstelik ilaçsız ve doktorsuz...

Stresin bağışıklık sistemimiz üzerinde doğrudan olumsuz bir etkisi vardır.

Bağışıklık sistemi, bedenin dinlenme ve uyku durumundaki işlevlerini kontrol eden parasempatik sinir sisteminin kontro­lü altında daha iyi çalışır. Oysa stres, sempatik sinir sistemini uyararak genel uyum sendromunu devreye sokar. Stres altında böbrek üstü bezleri gittikçe daha fazla hormon salgılarken, bu kimyasal değişiklikler timüsün büzülmesine neden olarak be­yaz kan hücrelerinin üretimini engeller.

Bu durum, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını önle­yerek, bedeni enfeksiyon ve hastalıklara karşı daha açık bir hale getirir. Ayrıca yaşlanma ve hastalanma nedenlerinin başında stres gelmektedir. Kronik stres yüklenmeleri, böbrek üstü bezlerini uyararak gittikçe daha yüksek miktarda kortizon salgılan­masına neden olur.

Kortizon beynimizdeki bilinç ve konsantrasyon merkezine zararlı bir şekilde etki eder. Sinir hücrelerini harap eder. Bunun sonucunda depresyon, hafıza kaybı, enerji azalması, uyku bo­zukluğu ve cinsel sorunlar ortaya çıkar.

Kısacası bizler için sakin bir hayat şarttır. Sağlıklı olmak için kronik stresten uzak bir hayat sürmeliyiz. Ancak hastalık belirtileri ve şikâyetleri baş gösterdiğinde, sağlığın yaşamdaki en değerli durum olduğunun farkına varılır. Bir İtalyan atasö­zünün dediği gibi:

“Sağlık tuz gibidir, ancak eksik olduğunda fark edilir.”

Bilimsel görüşlere göre, sağlıklı kalmanın yolu hastalığı ya­ratan unsurlardan kaçınmakla mümkündür. Bu tavsiye size bi­reysel sağlık ve fitness programı konusunda yöntem ve yardımlar sunarak, vücut ve ruh verimliliğini artırabilmeniz ve stresten nasıl uzak durmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.

Stres Sağlığınızı Direkt Etkiliyor!

Stresin bağışıklık sistemimiz üzerinde doğrudan olumsuz bir etkisi vardır. Bağışıklık sistemi, bedenin dinlenme ve uyku durumundaki işlevlerini kontrol eden parasempatik sinir siste­mini uyararak genel uyum sendromunu devreye sokar.

Böbrek üstü bezlerinden stres anında fazla salınan hormonlar, vücutta kimyasal değişiklikler yaparak bağışıklık sistemi için önemli olan hücrelerin üretimini bozar. Bağışıklık sistemi bozulan beden, hastalıklara ve enfeksiyonlara yatkın hale gelir.

Stres belirtileri ruh ve beden sağlığımız için tehlikeli olsa da aslında bir miktar strese ihtiyacımız vardır. Belli oranlarda stres yaşamak bizi hayatta daha dinç tutacaktır. Günlük yaşamımızda stresten uzak kalmak mümkün değildir. Önemli olan bedeni­mize ve ruhumuza zarar verecek derecede stres yaşamamaktır.

Bu yüzden maruz kaldığımız stresleri biriktirmeyerek, be­densel faaliyetlerde bulunarak bedeni ve ruhsal durumumuzu sakinleştirerek stresi kontrol altına almamız gerekir.

Gevşeme egzersizleri: Örneğin; bireysel olarak fiziksel egzersiz, yoga, meditasyon gibi gevşeme egzersizleri yapmak gerekir. Sanatçılar ya da sürat gerektiren sporlarla uğraşan kişiler yoğun stres altında olmalarına rağmen düzenli gev­şeme egzersizleri sayesinde işlerinde ve günlük hayatta kon­santrasyon sorunu yaşamazlar. Stres için özellikle dingin müzikler iyi gelir. Müzik, düzenli bir şekilde gözler kapalı olarak dinlenirse sağlığın harmonisi güçlendirilebilir. Za­manla yarışmak stresi açığa çıkarır. Belirli görevlerin verilen zamanda gerçekleştirilememesi stresi açığa çıkaran sebeple­rin başında gelir.

Çalışma programını iyi düzenleyen kişi ise günlük hayat­ta hobilerine, dinlence faaliyetlerine zaman ayırıp stresten uzak bir yaşam sürebilir.

Anti-stres bitkileri: Bu şifalı bitkiler yardımıyla vücudu­muzun sorumluluk alma yeteneği stres faktörleri karşısında daha baskın gelebilecektir.

Etken madde olarak ginseng kökünün kanıtlanmış adapte edici etkileri vardır. Bu bitki stresi düzeltmektdir. Ginseng Asya’nın zengin geleneksel ilaç hazinesinden gelmektedir ve insanların güçlü ve sağlıklı ol­masını sağlamak için kullanılan geleneksel bir bitkidir. Bu şifalı bitki, insanın verimliliğini artırır. Dinlenme ihtiyacını azaltarak bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Bu kür en azından 4 hafta kadar yapılmalı, daha sonra ise birkaç hafta ara verilmelidir.

Moral bitkileri: Sarı kantaron ve kava kava bitkileri strese karşı yardımcı olan bitkilerdir. Bunlar depresyon giderici, ruhsal duru­mu iyileştirici ve korku giderici etkilere sahiptir.

Moral bitkileri ruhsal durumu pozitif etkiler. Strese neden olan olaylar ve olgular daha az kaygıyla karşılanır, kişiler olaylara daha sakin yaklaşır.

Sarı kantaron taze bitki suyu ve kırmızı yağ formunda bir mad­dedir. Sarı kantaronun ilaç olarak arzu edilen etkiyi yara­tabilmesi için en az 2 hafta düzenli alınması gerekir. Kava kavadaki etkinin ortaya çıkması için en az 10 gün kullanıl­malıdır. İki aya varan uzun kullanımlarda mutlaka doktora danışılması gerekir.

Gevşeme bitkileri: Yatıştırıcı, gerginliği giderici, uykuya dalma­ya yardımcı olan bitkiler kediotu, oğulotu, şerbetçiotu ve lavantadır. Oğul otu ve lavanta her şeyden önce hoş kokuları sayesinde kişi üzerinde rahatlatıcı bir etki bı­rakır. Şerbetçi otundan yapılmış bitki yastığı daha iyi uyumayı sağlar.

Bu konuda ve benzer konularda daha fazla bilgi edinmek için “Hayatı Keşfet, Neden Yanlış Yaşıyoruz, Detoksu Keşfet, Güzel, Mutlu ve Sağlıklı, Uykunun Sihirli Gücü, 100 Yıl Yaşamak Mümkün ve Nöralterapi - Başka Bir Tedavi Mümkün” kitabımdan faydalanabilirsiniz.

Nöralterapi ve Hüseyin Nazlıkul’un diğer tedavi yöntemlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Dr. Hüseyin NAZLIKUL
IFMANT = Uluslararası Nöralterapi Federasyonu Başkanı
Bilimsel Nöralterapi Regülasyon Derneği Başkanı