Biofoton Tedavisi

Biofiziker Dr. med. F. Popp biofoton teorisiyle önemli bir biofizik çalışması hazırlamıştır. Quanten veya foton diye adlandırılan ışık, Quanten teorisine göre ışık...

Biofiziker Dr. med. F. Popp biofoton teorisiyle önemli bir biofizik çalışması hazırlamıştır. Quanten veya foton diye adlandırılan ışık, Quanten teorisine göre ışık demetlerinden oluşur. Popp’a göre ışık cilt tarafından emilir ve vücuda dağılır. Popp’un çalışmasına göre her hücrenin diğer elementlerle ışın fotonlarının etkileşim sağladığı tespit edilmiştir.

Biofton nasıl çalışır?

Biofoton hormon ve hücreleri etkilemek için ışığın iyileştirici gücünü kullanır. Işık fotonları cilt tarafından emilir, vücutta çoğalır ve anarşistçe dağılır. Sinir sisteminden dallanarak omurilikten beyne ulaşır ve anlamsal olarak üretme işleminde düzenleme yaparak çeşitli hormonları üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Örnek olarak endorfin ve serotonini foton sinyalleri diğer bağlantılar üzerinden böbreküstü bezlerine ulaşır ve burada DHEA (Strese karşı önemli bir hormondur) ve Kortizon’un değişen üretimine yol açar. Yapılan klinik incelemelerde ışık terapisi ile DHEA ve Kortizon seviyelerinde anlamlı değişiklikler olduğu gözlenmiştir.

Bilimsel araştırmacı, organizma için biyokimyasal bazdaki moleküler etkileşimin ötesinde bilgi ve enerjinin aşırı derecede önemli olduğu hakkında daha fazla bulguya sahip olmaya başlamıştır. Empirik olarak gözlemlenen birçok fenomen biyokimyasal eylemlerle açıklanamamakta, bilgi ve enerjiden kaynaklanan etkenlerden kaynaklanmaktadır.

Hormonel etkileri

Kimyasal yapı açısından morfine benzeyen endorfin vücudun çeşitli yerlerinde ve merkezi sinir sisteminde tespit edilmiştir. Daha doğrusu ağrı azaltma ve rahatlık kazandırma için çeşitli fonksiyonlarla yardımcı olur. Bunun dışında vücudun sinir sırasındaki tepkisine karşılık kontrollü bir etkisi vardır.

Ayrıca kan dolaşımı, sindirim ve ısı regülasyonları (düzenleyici) mekanizmalarını benzer bir uygulama ile tedavi eder. Kronik ağrılardan dolayı tedavi edilen hastalarda endorfin oranı omurilik sıvısında daha az tespit edilmiştir. Biofoton ile tedavi edilen hastalarda belirgin bir ağrı azalması saptanmıştır.

Hırslanma sırasında vücut bölümlerinin bastırılmasıyla endorfin üretimini geri çeker. Stres durumunda adrenalin ve noradrenalin yanında kortizon da önemli rol oynar. Şok ve stres durumunda kortizon üretimi yükselir. Bedenimiz Biofoton ile uyarıldığında kortizon seviyesini azalttığı gösterilmiştir.

Tedavi edilen hasta devamlı iyi gelen bir gevşeme hisseder. Seratonin dopamin grubuna aittir. İştah azaltan ve doğal bir iştah frenleyici özelliği gösteren amfetamindir. Doğal yolla kilo vermek için sertonin ile bağlantılı yağ azaltan bir diyet yapılmalıdır.

Hücresel etkileri

Işık olmadan hayatın olması mümkün değildir. Biofiziker Popp’a göre vücudumuzda var olan hücrelerde ışık mevcuttur. Hücreler hasar gördüğünde ışığın yoğunluğu azalır. Zayıf hücreler foton biçimindeki ışınların etkisiyle yenilenir. Işık cilt tarafından emilir. Biofotonlar hücre aktivitesini düzenler ve organizmanın biyokimyasal fonksiyonlarını belirlerler. Biofotonlar bedende ve hücre üzerindeki yayılması ise inrared ve ultraviole aralıklarla gerçekleşir. İnfrared ışığının hücreler ve organlar arası iletişimin gerçekleşmesinde hizmet ettiği pek çok bilimsel çalışmada gösterilmiştir. Dolayısıyla ışık bedenimizde bulunan tüm hücrelere yayılım gösterme eğilimindedir. Biofoton ışını hasta hücrelere çarpar, zayıf kapasitede olan hücre içindeki ışınları diğer bir adıyla fotonları güçlendirir ve hücreleri onarır. Organlarda hasar meydana gelmeden hücre düzeyinde foton ışınların azaldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bifoton ışının diğer önemli bir etkisi cerrahi sonrası veya enflamasyon sonrası meydana gelen aşırı üretilen bağ dokusunun anlamlı şekilde durdurulmasıdır. Anlamsal olarak ne olabileceği, eğer keloiden oluşmasına karşın kontrolsüz bağ doku çoğalırsa örneğin yanma sırasında istem dışı bir durum oluşması gibi, başka hücreler örneğin bağ dokular, lymphozyten ve benzeri gibi uygun dalga uzunlukları olarak reaksiyon gösterir. Biofoton benzeri olan inrared ışını diğer araştırmalarda gösterdiği gibi akyuvarlar, çeşitli lenfler, çeşitli enzimler, prostaglandin üretimi ve bağ doku hücreleri üzerinde pozitif etkisi olduğu ispat edilmiştir.