TİNNİTUS (DİĞER BİR ADIYLA KULAK ÇINLAMASI)

Soru 1 : 55 yaşındayım. Kulağımda sürekli bir ağustos böceği gibi sesler beliriyor. KBB uzmanı gittim kulak kirliliği olduğu gerekçesiyle kulaklarımı yıkadı, fakat şikayetlerim geçmedi.

Çok huzursuzum beni aydınlatırmısınız. Ali İhsan Güneş/Adapazarı

Soru 2 : 43 yaşındayım başımda müthiş bir çınlama var. AkdenizÜniversitesine gittim ve herhangi bir sorun bulunmadı. Dengem ve uykumda herhangi bir sorunum yok. Bu şikayetlerim 10 yıldır devam ediyor. Beni bu derten kurtarın lütfen. Bülent Karaküş/Alanya

Soru 3 : Sorunum kulak çınlaması. Gitmediğim doktor kalmadı. 10 yıldır devam eden kulak çınlaması beni çıldırıyor. Kafamın arkasından bir darbe yemiştim. Kulak çınlaması da ondan sonra ortaya çıktı. Duran Yemişli/ K.Maraş

Cevap : 

Tinnitus /Kulak Çınlaması: Tam olarak normal kabul edilemez. Çınlama kulak ve başımızda hissettiğimiz ve oldukça sık rastlanılan nahoş seslere denir. Kulak çınlamanın tedavisi oldukça zordur. Akut dönemde ilk 6 hafta içinde  Hiperbarik Oksijen Tedavisinde (HBO) hastalar büyük fayda görürler, 6 haftada sonra HBO pek fayda etmiyor.

Eğer çınlamaya neden olarak spesifik bir rahatsızlık saptanırsa  onu tedavi ederek çınlamayı ortadan kaldırmak mümkündür. Ancak bazen nedeni belirlerken ileri röntgen, işitme denge testleri yapmak gerekebilir ve buna rağmen çoğu kez nedeni saptamak pek de mümkün olmamaktadır. Kulak çınlaması olan hastalar aşağıda sıralayacağımız durumlardan kendilerini uzak tutmalıdırlar.

·      Yüksek gürültüden kesinlikle kaçınmak.

·      Tansiyonun kontrol ettirmek ve düzenlemek.

·      Yemeklerde tuz miktarını azaltmak.

·      Kahve, kola ve sigara gibi uyarıcılardan kaçınmak.

·      Her gün düzenli egzersiz yapılmalı ve bol su alınmalıdır.

·      Aşırı yorgunluktan kaçınıp yeterli istirahat edilmeli.

·      Gürültüden yakınmayı bırakıp çınlamaya alışmaya çalışmalı.

·      Maskeleme: Çınlama sesiz ortamlarda daha belirgin olur. Bu nedenle bulunduğunuz ortamda alçak sesli radyo paraziti çınlamayı maskeleyebilir. Çınlamayı örten işitme cihazları da mevcuttur bunları temin edebilmek için doktorunuza başvurun. Bu cihazları kullanan kişiler bazen cihazı çıkardıktan sonra bir kaç saat daha çınlamalarını duymazlar.

Son yıllarda Almanya başta olmak üzere akut dönemde yani çinlanmanın başladığı ilk 6 hafta da Avrupa da ve A.B.D. yaygın olarak kullanılan HBO (Hiperbarik Oksijen Tedavisi) yüksek basınç altında kapalı bir mekanda %100 oksijen solutarak orta kulakta meydana gelen beslenme bozukluğunu gidererek tedavi edilmektedir.

Tinnitus rahatsızlığı hasta psikolojini belirgin bir şekilde etkilemektedir. Yurtdışında özellikle Almanya da KBB uzmanların yanı sıra onların uyguladığı tedaviye destek sağlamak amacıyla başta Nöralterapi olmak üzere, Manuel Terapi ve Akupunktur da uygulanmaktadır.

Fakat Türkiye de Tamamlayıcı Tıp - Nöralterapi, Maneul tıp ve  Akupunktur’un hakettiği yerde olmadığı ortadır. Onun için Nöralterapi için BNR ( Bilimsel Nöralterapi derneğinde ) eğitim almış olmasına,  Akupunktur tedavisinde fayda beklediğiniz   doktorun T.C. Sağlık Bakanlığından yetki belgesi almış olduğuna, Manuel Tıpğ için MTD Eğitim aldığına dikkat ediniz.

Nöralterapi, Akupunktur ile birlikte tedaviye dahil edilen,  Manyetik alan tedavisi, Biyofoton tedavisi etkilidir.

Tinnitus tedavisinde şifalı bitkiler ve hömopatik ilaçlarda ciddi destek sunmaktadır. KBB Uzmanın kontrolünden sonra tamamlayıcı tıp uzmanına başvurmak son derece önemlidir. Tinnitusun bir tek nedeni yok, çok sebeblidir.

DR. HÜSEYIN NAZLIKUL