SİYAM İKİZLERİ BEYİN VE BAĞIRSAK / HÜRRİYET GAZETESİ

Siniri midesine vuranlar... Stresten yemeden kesilenler...Yalnız değilsiniz! Son zamanlarda herkesin midesi ağzında. "Midemizde, bağırsaklarımızda neler oluyor?" dedim ve 'Duygusal Beyin: Bağırsak' kitabının yazarı Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul'dan bakın neler öğrendim.
 
Doktorumuz bağırsaklar için “İkincil beyin” diyor. Peki; ikincil beynimizde neler oluyor? Bedenin diğer kısımlarının aksine bağırsak; geniş, karmaşık, yarı-otonom bir beyinmiş. Ve biraz da başına buyruk çünkü en bağımsız karar alan bölümmüş. Tüm bedeni uyaran endokrin iç salgısı da çok karmaşık ve detaylıymış.
 
Beyin ve bağırsak siyam ikizleri gibi... Üstelik hep de sohbet halindelermiş. Ama oldu da biri bozuldu, hop diğeri de bozulurmuş. Yani bağırsakların beyin sağlığıyla yakın ilişkisi varmış. Deneyimlediğimiz, hissettiğimiz, yaptığımız her şey beyin işlevlerinden biriymiş. Keyif almak, algılamak, anlamak, hayatı deneyimlemek ise her iki beynin sağlığıyla ilgiliymiş.
 
Dikkat dikkat: Duygular karında oluşur ve etkili olurmuş! Modern tıp bağırsak ve mide işlerinin kişinin ruhsal durumuyla bağlantılı olduğunu gözlemlemiş. İşte bu yüzden duygu durum, kaygı bozukluklarından, beynimizde bozuk plak gibi dönüp duran düşüncelerden şıp diye etkilenen organ mide ve bağırsaklarımızmış.
 
Mutluluk da bağırsaktan geliyor; doktorumuz “Seratoninin yüzde 85’i bağırsaklarda üretiliyor” diyor. Gerginlik ve stres de seratonin üretimini olumsuz etkiliyor. Huzursuzluk ve depresyon tavan yapıyor.
 
HAFTADA BİR GÜN ORUÇ!
 
10 maddeyi uygulayarak daha sağlıklı bağırsaklara sahip olun:
Organik ve ekolojik gıdalar tüketin.
Uzun uzun çiğneyin, bütün bütün yutmayın!
Şeker gibi ağrı kesici, antibiyotik almayın.
Tatlıya, alkole bir dur deyin. Çaya, kahveye dadanmayın.
Probiyotikler candır! Evde kefir yapın, yoğurt mayalayın.
Geç saatlerde buzdolabı zombisi olmayın.
Hazır gıdalarla aranıza mesafe koyun.
Suyu yemekle birlikte içmeyin!
Hareket edin! Günde en az 30 dakika yaylanarak değil, tempolu yürüyüş iyi gelir.
Son adım altın adım: Tek öğün! Doktorumuz “Günde tek öğün yemek ve haftada bir gün oruç bedensel ve ruhsal rahatlık sağlar” diyor. Tek öğünde ne yemeli? Tahıl ürünleri, mevsiminde sebze meyve ve yemeklerde zeytinyağı. Tek öğün zor geldiyse ‘akşam yemeği yememe’ konsepti de olur. 17.00’den sonra bir elma ya da bir kâse yoğurtla da hayat mümkün.
 
Aynur Tartar
 
Kaynak: Hürriyet Gazetesi, 26 Kasım 2016