NÖROLOJİ - TRİGEMİNUS NEVRALJİSİ NÖRALTERAPİ İLE TEDAVİSİ

Soru:
Hangi makale ile ilgili : TRİGEMİNAL NEVRALJİ

Mrb doktor bey iyi günler dilerim babamda newralji denilen hastalıktan war ne derecede bilmiyorum ama yaşamsal faaliyetlerini sürdürmekde zorlanıyor konuşamıyor yemek yiyemiyor bir gün ağrısı yok bir gün çok şiddetli ağrı bir gelip bir gidiyor bir hekime gösderdiğimizde cerrahi müdahale lazm dedi ne yabapilirz?

Cevap:
Öncelikle geçmiş olsun.

Trigeminal sinirden kaynaklanan, sinirin innervasyon alanlarını içine alan çok şiddetli ağrı tablosudur, bir hastalık değil semptomdur. Toplumda görülme sıklığı milyonda 100- 400 arasındadır. Trigeminal sinir içinde akan implusların somatosensoriel liflerde myelin hasarına bağlı ileti atlamasıdır. Myelin hasardan başka mekanik nedenler de olabilir.

Fizyopatolojisi çok net olmadığı için tanısı klinik ile konulur. Daha çok trigemusun 2 ve 3 dalı tutulur, ağrı sinirin dağılım alanı ile sınırlıdır yani burun, nasolabial kıvrım, üst ve alt dudak, çene bölgesinde sınırlıdır ve çoğunlukla tek taraflıdır. Ağrı aniden ortaya çıkar birkaç saniye sürer; fakat bazen günde yüzlerce kere vurabilir. çok şiddetli dayanılmaz ağrılardır. Kısa sürede geçmeyen ağrıların tedavi ile kontrol altına almak oldukça güçtür. Ağrının ortaya çıkışı kendiliğinden ya da dokunmakla, ısı değişikliği ile , rüzgarla, stresle, konuşma, yemek yeme, yüzü yıkama, tıraş olma, dişleri fırçalama ile de ortaya çıkabilir.  olabilir.

Tedavi

Tüm tetkik ve araştırmalar yapıldıktan sonra organik bir neden bulunursa ona yönelik cerrahi veya tıbbi tedavi yapılır. Daha sık görülen idiopatik şeklinde ise ilaçlarla tedavi ve sinirin gasser ganglionuna radiofrenaks uygulaması v.s yöntemlerle tedavi denenir.

1. Lokal terapi: R. nasalis externa, N. mentalis) enjeksiyonu  Servikal segmentin enjeksiyonu Hopfer’e göre kafa tası etrafına taç şeklinde quadel

2. Ganglionların tedavisi: Gasser ganglionuna tekrarlayan enjeksiyonlar yapılır, Ganglion pterigopalatinum enjeksiyonu ile tedaviye yanıt vermeyen durumlarda, Ganglion stellatum enjeksiyonu yapılır.

3. Bozucu alan tedavisi: Trigeminus nevraljisinin en önemli nedeni ağız, çene, dişler ve kafa bölgesindeki bozucu alanlardır bu nedenle diş ve çene bölgesindeki dikkatlice muayene edilip tüm bu bölgedeki nedbe dokuları, dişlerdeki bozucu alanlar mutlaka incelenmelidir. Diş çekimi nedeni ile oluşan nedbeler tedavi edilir, sinusler ve bademciklere enjeksiyonlar yapılır. Şekil 3. Trigeminal sinirin çıkış noktaları.

 Dr. Hüseyin NAZLIKUL
Nöralterapi Derneği Başkanı

www.noralterapi.com.tr

www.huseyinnazlikul.com