BOYUN KAYNAKLI MİGREN

Soru : 38 yaşındayım ve 10 yıldır devam eden migrenim var. Başımın ağrıyacağını sağ omuzumdan gelen şiddetli ağrıdan hissedebiliyorum. Başımın sağ tarafı sürekli sıkışıyor. Damarlarımın patlamasından korkuyorum. İsmail Güney/İstanbul

Soru : 32 yaşındayım ve ortalama 2 senedir şiddetli migren ağrıları çekiyorum. Daha önce kullandığım ilaçlardan kısmi fayda görüyordum fakat artık onlarda fayda etmiyor. Migren ağrılarını artıran besinler var mı?

Örneğin kahve migren atağını ortaya çıkarır mı.? Hangi besinlerden uzak durmak gerekir. Metin Yavuz / Adana

Cevap : 

Burada kısacası migreni tanımlayacak olursak, migren, epizodlar yada ataklar halinde oluşan bir tür baş ağrısıdır. Ataklar 4-72 saat arasında sürebilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamıyla normal hisseder ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Migrende baş ağrısının yanı sıra bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtiler de görülür. Migren, hem migren yakınması olan kişinin hem de yakınlarının yaşam kalitesini bozar. Migren yalnızca basit bir baş ağrısı değildir. Kişinin günlük aktivitelerini engelleyen, baş ağrısı yanı sıra birçok belirtiler de gösteren bir durumdur.

İsmail beyin, ağrıların tek taraflı olduğunu, boyuna yayıldığını, bulantı ve tipik olarak görme ile ilgili aura diye tanımladığımız belirtiyi yaşadığınızı belirtiyor. Şikayetlerinizi değerlendirdiğimde migren olabileceğini düşünüyorum.

Fakat boyundan yayılan bir ağrı olması nedeniyle boyundan kaynaklanan herhangi bir durumun olup olmadığı da  araştırılmalıdır. Yakınmalarınız eğer bu süreyi geçiyorsa o zaman servikal kaynaklı bir migren olacağı daha yüksektir çünkü migren ağrısı üç günü geçmez.

Servikal kaynaklı migrenin temelinde, boyun omurgasından köken alan baş ağrıları mevcuttur. Omurga sisteminde  veya adale gruplarında belirgin bir sorun söz konusudur.

Omurilikte ortaya çıkan hasar doğrudan bası yada dolaşım bozukluklarından kaynaklanabilir. Başlangıç genellikle kademelidir. Travma, belirtilerin gelişimini hızlandırabilir yada etkilemeyebilir. Rahatsızlığın yerine göre klinik özelliklerde farklılıklar gösterir. Tedavi klinik özelliklerin paralelinde olmak zorundadır.

Metin Yavuz beyin ise Diyetle ilgili, hormonal veya sistemik faktörler:

  • çikolata, turunçgiller, peynir, nitrit/nitratlar, sodyum glutamat
  • alkol, özellikle de kırmızı şarap
  • aşırı kafein veya kafein yoksunluğu (Kola, Kahve)
  • menstruasyon (adet dönemleri)
  • safra kesesi rahatsızlıkları 
  • yüksek tansiyon
  • doğum kontrol hapları
  • diş ağrısı veya başın bir bölgesindeki ağrılar (örn. gözlerle, sinüslerle veya boyunla ilgili ağrılar)

Yukarıda sözü edilen besin ve hormonal durumlar migren ataklarını ortaya çıkarabilmektedir. Onun için daha dikkatli olmak gerekir.

Servikal kaynaklı migrende son yıllarda medikal tedavinin yanı sıra Manipulasyon ile birlikte uygulanan Nöralterapi, Akupunktur ve Biyofoton ile iyi sonuç alınmaktadır.

DR. HÜSEYİN NAZLIKUL

NÖRALTERAPİ DERNEĞİ BAŞKANI