BOYUN FITIĞI

Soru : 43 yaşındayım ve uzun zamandır boynumda ağrılar var. Adanada gittiğim bir beyin cerrahı MR çektirdikten sonra Fizik tedaviye sevk etti. Boyun fıtığı ve sol tarafta kemik erimesi tanısı koydu. 25 seans Fizik Tedavi gördüm fakat fayda etmedi. Ne yapmam gerekir? Hasan Türk /Adana

Cevap : Gitmiş olduğunuz doktorun koymuş olduğu tanının doğru olduğunu düşünüyorum. Boyun fıtıklarında cerrahi müdahale son çaredir. Şimdiye değin yapılan tedavi doğrudur. Boyun egzersizlerinize ara vermeden düzenli bir şekilde yapmanız önemlidir. Fizik Tedavi uzmanına başvurmanızın sağlıklı olmuştur.

Boyunda başlayan aşırı gerilmeye bağlı olarak beyne giden damarlar üzerindeki baskıyı kaldırmak gerekir. Yüzme imkanınız varsa, sırtüstü yüzerek ağrılarınınız azaltmasına katkıda bulabilirsiniz.

Sırtüstü yüzerek boyun adaleleriniz daha iyi gelişmesine imkan sağlar.Fizik tedaviden fayda görmemişseniz o zaman manipulasyon uygulamak ve aynı zamanda soft lazer ile boyun adalerdeki aşırı gerilmeyi çözmek olanaklıdır.

Sizin durumunuzda olan pek çok hastaya nöral terapi, soft lazer  ve Akupunktur’dan büyük fayda görmektedirler. Ancak öncellikle Fizik tedavi ve egzersizlerinizi kesmeden devam etmeniz faydalı olacaktır.

Kısacası Tamamyalıcı tıpbın ajanlarını birlikte kullanarak büyük fayda göreceksinizdir. Nöralterapi ve lazer ile birlikte çözüm olacağını düşünüyorum.

DR. HÜSEYIN NAZLIKUL