BAŞ DÖNMESİ

Soru : 8 yıl önce aniden ortaya çıkan şiddetli bir baş dönmesi, bulantı ve aşırı terleme şikayetleri ile başvurduğum doktor Vertigo tanısı koydu ve bana ilaç verdi. Vermiş olduğu ilacı 3 yıl boyunca kulandım fakat fayda görmedim.

Daha sonra başka bir doktora gittim o da aynı tanıyla aynı ilaçları kullanmamı önerdi. KBB açısında bir kaç tane film çekildi fakat şikayetlerin kaynağı hala açıklığı kavuşturulmadı.

Baş dönmelerim hala devam ediyor. Şiddetli baş dönmelerimden dolayı şöförlik olan mesleğimi bırakmak zorunda kaldım. Ali Karaaslan/Almanya

Cevap : Baş dönmesine neden olan nedenler başlıca aşağıda belirtilmiştir.

1.Dolaşım: Dolaşım bozuklukları baş dönmesinin en sık nedenleri arasındadır. Eğer beyniniz yeterince kan almazsa başınız dönmeye başlar. Hemen hemen herkes yatarken aniden ayağa kalktığında birkaç defa hissetmiştir. Ancak bazı insanlar sık veya kronik nedenlerden ötürü baş dönmesi şikayetlerinde bulunurlar. Bu ateroskleroz dan dolayı olur. Bu rahatsızlık çoğunlukla yüksek tansiyon hastalarında, şeker hastalarında ve kan yağları yüksek olanlarda görülür. Bazen de kalp fonksiyonları yetersiz olanlarda veya kansızlık şikayeti olanlarda rastlanır. Bazı ilaçlar, özellikle nikotin ve kafein beyne giden kan akımını azaltır. Diyetteki çok miktarda tuz da kan akımının azalmasına neden olur. Bazen dolaşımda strese, sinirlenmeye veya gerginliğe bağlı olarak bazı bozukluklar olabilir. Eğer iç kulak yeterince kan alamazsa daha özel bir baş dönmesi durumu olan vertigo ortaya çıkar. İç kulak kan dolaşımındaki değişikliklere çok hassastır bu yüzden beyin için bahsedilen zayıf kan dolaşımı durumlarının hepsi iç kulak için de geçerlidir.

2. Yaralanma: Kafatasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında aşırı kısıtlayıcı bir vertigoyla birlikte bulantı ve işitme kaybı gelişir. Baş dönmesi birkaç hafta sürer. Bu süre içinde normal taraf yavaş yavaş fonksiyonları üzerine alır.

3. Enfeksiyon: Virüsler, örnek olarak soğuk algınlığına neden olanları, iç kulağı ve onun beyinle olan sinir bağlantılarını etkileyebilir. Bu kötü bir vertigoya neden olurken işitme genellikle etkilenmez. Buna rağmen bakteriler sonucunda oluşan enfeksiyonlar hem denge hem de işitme fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Baş dönmesinin şiddeti ve iyileşme zamanı kafatası kırıklarında olduğu gibidir.

4. Allerji: Bazı insanlar allerjik oldukları besinleri aldıklarında veya havadaki parçacıklarla karşılaştıklarında baş dönmesi veya vertigo oluşabilir.

5. Nörolojik Hastalıklar: Multiple Skleroz, sifiliz, tümor gibi sinir sistemini etkileyen hastalıklar dengenin bozulmasına neden olur. Bunlar nadir nedenler olmasına rağmen doktorunuz muayene sırasında bunları da düşünecektir.

Söz konusu edilen bu rahatsızlıkların yanı sıra boyunda meydana gelen bir düzensizlik veya rahatsızlık dolaylı yolla dolaşım sistemi üzerene baskı yapacağından aynı yakınmaları ortaya çıkarabilmektedir.

Eğer tüm bu uygulamar herhangi bir fayda sağlamaz ve baş dönme yakınmalarınız devam ederse o zaman Manell terapi -Manipulasyon uygulayabilen, Nöral terapi ve aynı zamanda Akupunktur tatbiki yapan bir tamamlayıcı tıp hekime başvurmalısınız.

Doğru manipulasyon ile uygulanan akupunkturun bu konuda fayda sağladığı ve yurt dışında sıklıkla uygulandığı da bir gerçektir. Facharzt für Naturheilverfahren mit schwerpunkte Nöralterapi und Akupunktur uygulayan bir doktora başvurunuz.

PROF. DR. HÜSEYIN NAZLIKUL (Almanya)